Rozporządzenie w sprawie żłobków

28 sierpnia 2020 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi  w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z mocą obowiązującą od 1 września 2020 r.

Nowelizacja umożliwia dyrektorowi żłobka, osobie kierującej pracą klubu dziecięcego lub dziennemu opiekunowi, po uzyskaniu zgody odpowiednio organu prowadzącego albo podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna oraz pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, czasowe ograniczenie funkcjonowania tych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie dzieci.

Wydana przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego pozytywna opinia wobec inicjatywy ograniczenia funkcjonowania instytucji opieki będzie uwzględniała kwestie skali zagrożenia epidemiologicznego dla lokalnej społeczności. Opinia właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego będzie dostosowana zarówno do specyfiki danej instytucji opieki, jak i sytuacji epidemiologicznej.

Zgoda i opinia mogą być wydane, poza formą pisemną, także ustnie, pisemnie w formie adnotacji, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, co w przypadku konieczności szybkiego reagowania na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, ułatwi wprowadzenie odpowiednich rozwiązań organizacyjnych. Rozporządzenie daje instytucjom opieki elastyczne rozwiązanie umożliwiające ograniczenie funkcjonowania całej placówki albo tylko poszczególnych grup dzieci.

O zawieszeniu funkcjonowania placówki albo poszczególnych grup dyrektor żłobka, osoba kierująca pracą klubu dziecięcego lub dzienny opiekun będzie miał obowiązek zawiadomić prezydenta miasta sprawującego nadzór nad tą instytucją opieki oraz rodziców dzieci objętych opieką tej placówki.

Akt prawny opublikowany został na stronie Sejmu RP i można go znaleźć TUTAJ

Źródło: ŁÓDZKI URZĄD WOJEWÓDZKI W ŁODZI Wydział Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej