8 uprawnionych podmiotów zgłosiło uwagi, opinie lub propozycje dotyczące trafności wskazania obszarów zdegradowanych i wyznaczenia obszaru rewitalizacji terenu miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
Od 22 lipca do 12 sierpnia br. Urząd Miasta zbierał uwagi do wskazanych obszarów zdegradowanych terenu miasta Tomaszowa Mazowieckiego, które mogą być objęte programem rewitalizacji. Wymóg konsultowania obszarów nakłada na samorząd Ustawa o rewitalizacji oraz Wytyczne Ministerstwa Rozwoju w zakresie opracowywania programów rewitalizacji realizowanych z udziałem środków europejskich w perspektywie 2014-2020.
Miasto zleciło opracowanie diagnozy problemowej i wskazanie obszarów zdegradowanych. Na podstawie danych m.in. z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy i Komendy Powiatowej Policji oraz wywiadów indywidualnych z przedstawicielami lokalnych instytucji, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, wskazano 4 obszary charakteryzujące się koncentracją problemów społecznych oraz gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych. Obszary te zaprezentowano mieszkańcom, właścicielom i zarządcom nieruchomości, podmiotom gospodarczym i społecznym w prośbą o wypowiedzenie się w zakresie trafności ich wskazania.
8 podmiotów, w tym 3 jednostki samorządu terytorialnego, 1 podmiot gospodarczy, 1 organizacja pozarządowa oraz 3 osoby prywatne, wypowiedziało się co do trafności wskazania obszarów zdegradowanych oraz podzieliło się swoimi uwagami w zakresie ich uzupełnienia lub dodania nowych obszarów. Uwagi te, wraz z komentarzem prowadzącego konsultacje Biura Partnerstwa i Rozwoju, zostaną przedstawione prezydentowi miasta.
Pierwsze, robocze podsumowanie prowadzonych konsultacji pokazuje, że najwięcej wskazań otrzymał obszar I, obejmujący pl. T. Kościuszki, Aleje Marszałka J. Piłsudskiego i ulice: Zgorzelicką, Słowackiego, Jerozolimską, Polną, Szkolną, Bohaterów 14 Brygady, Prezydenta I. Mościckiego, P.O.W. św. Antoniego, ks. Grada.