Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


193. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

30 listopada 2023 roku mszą świętą w Sanktuarium św. Antoniego władze miasta i powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele placówek oświaty i kultury, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy miasta upamiętnili 193. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem z tablicą „W hołdzie uczestnikom powstań narodowych” zlokalizowanym na Skwerze Powstańców przy ul. Mościckiego. W imieniu władz miasta kwiaty pod miejscem pamięci narodowej złożyli Tomasz Migała – Zastępca Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Urszula Seredyn – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego.W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe – zbrojny zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy prawie 150 tys. ludzi prowadziło walkę z największą ówczesną potęgą militarną Europy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku. Największe bitwy Powstania Listopadowego to bitwa pod Stoczkiem, Wawrem, pod Olszynką Grochowską (powstrzymanie marszu Rosjan na Warszawę) i pod Ostrołęką. Po klęsce pod Ostrołęką powstańcy poddali Warszawę po ataku 6 września. Ostatnie ognisko walki powstańczej, twierdza Zamość, padła 21 października.

Skutkiem powstania były represje zaborcy (dalsza likwidacja narodowej autonomiczności) oraz Wielka Emigracja. Literacką wizję powstania przedstawił w „Reducie Ordona” Mickiewicz, w „Sowińskim w okopach Woli” – Słowacki, zaś w „Warszawiance” i „Nocy listopadowej” – Stanisław Wyspiański.

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij