Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Tomaszowianie upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Po raz trzeci w Tomaszowie Mazowieckim odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku ponad 200 mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego upamiętniło historie żołnierzy działających w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego.

FOTO


Tomaszowski bieg rozpoczął się 3 marca o godz. 12 przy Miejskim Ośrodku Kultury – filii MCK. Uczestnicy sportowych zmagań przebiegli 1963 m ul. Browarną, przez Park Miejski „Solidarność” i ul. Nowowiejską. Na mecie na najmłodszych i najstarszych uczestników czekały upominki. Natomiast wszyscy mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Przed biegiem nie zabrakło okolicznych przemówień m.in. wiceprezydenta Tomasza Jurka i Piotra Dębickiego ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Odczytano również list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników oraz organizatorów biegu. Natomiast obecne delegacje złożyły kwiaty przy obelisku poświęconemu Żołnierzom Wyklętym.

Bieg został zorganizowany przez funkcję Wolność i Demokracja oraz miasto Tomaszów Mazowiecki. Partnerami lokalnymi byli: Młodzież Wszechpolska, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Jednostka Strzelecka 1002. W wydarzeniu wzięły udział rodziny Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij