Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

„W świecie tekstów Agnieszki Osieckiej” – lekcja biblioteczna z okazji 80. urodzin poetki

„Niech żyje bal”, „Małgośka”, „Piosenka o Okularnikach”... – to tylko niektóre ze znanych polskich piosenek, których słowa napisała Agnieszka Osiecka. 9 października poetka z Saskiej Kępy obchodziłaby 80. urodziny. Nie ma jej z nami już 19 lat. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotował dla młodzieży lekcję biblioteczną pt. „W świecie tekstów Agnieszki Osieckiej”. Placówkę odwiedzili uczniowie z Gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego oraz z Gimnazjum nr 4, czytelnicy oraz sympatycy poezji. 

Lekcja biblioteczna o Agnieszcze Osieckiej

Na samym początku spotkania Martyna Majda, uczennica trzeciej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ulicy Tkackiej 11, zaśpiewała dwie piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz: „Małgośkę” oraz „Niech żyje bal”, wprowadzając tym samym słuchaczy w niezwykły świat poezji. Następnie gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez Joannę Chojnacką, o życiu i twórczości poetki.  Po pokazie slajdów znów na scenie pojawiła się uczennica z ZSZ Martyna Majda i zaśpiewała jeszcze dwie piosenki: „Ludzkie gadanie”, w wykonaniu Maryli Rodowicz oraz „Miasteczko Cud” śpiewane przez Ewę Błaszczyk, Justynę Szafran czy Agnieszkę Kotulankę.

Następnie przyszedł czas na prezentację książek o Agnieszce Osieckiej z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim. „Rozmowy w tańcu” – najdłuższy wywiad, jakiego udzieliła Agnieszka Osiecka, zasługuje na szczególną uwagę. Wybrane fragmenty, mówiące o tym, jakie życie wiodła poetka, o tych radosnych, beztroskich latach wypełnionych twórczością, ale i o tych trudnych chwilach, przedstawiła Dorota Iwanicka. Wśród książek, po które warto sięgnąć, chcąc poznać poetkę i jej twórczość, znalazły się: „Dzienniki”, „Zabawy poufne” (zbiór napisanych z niezwykłą lekkością felietonów traktujących o relacjach damsko-męskich), „Filmidła: gawędy o filmach”, „Jabłonie. Wybrane utwory sceniczne”, czy „Biała bluzka: najpiękniejsze opowiadania” oraz „Neponset” : niepublikowana dotąd powieść, preludium do wspomnianej wyżej pozycji. Agnieszka Osiecka nie zapomniała o najmłodszych, potrafiła stworzyć bajkowy świat pełen jezior mazurskich i ciekawych postaci dla dzieci.

W tym dniu rozmawialiśmy o poezji, o przyjaciołach Agnieszki Osieckiej, o wielkiej stracie, kiedy umarła. Jednak jej teksty są wciąż żywe, kochają je kolejne pokolenia, bo jakże nie kochać poetki z Saskiej Kępy?


Tekst: MBP Tomaszów Maz.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij